Aklınızda Hiçbir Soru Kalmasın

Web tasarım konusunda en çok merak ettiğiniz konulara cevap buluyoruz. Cevabını bulamadığınız ve aklınıza takılan her soru, öneri ve görüşleriniz için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Kurumsal web sitesi şirketlerin saygınlığını belirler. Şirketler ürün yada hizmetlerini tanıtmak için profesyonel bir ekibe başvurmalıdır. Sitenin logosu şirketi en iyi şekilde temsil etmelidir. Kurumsal web sitesi sade ve anlaşılır olmalıdır. Şirketinizi en iyi şekilde temsil etmelidir. Web sitesi bir bütünlük içinde olmalıdır. İstenilen bilgiye kolayca ulaşılmalıdır. Ziyaretçilerin ulaşabileceği iletişim bilgileri ve iletişim formu olmalıdır. Güvenilir bir web sitesi olmalıdır. Kurumsal Web Sitesi sayesinde firmanızın 7/24 reklamı olur. Yapılan işte profesyonellik algısı yaratır. Şirketinizin ya da firmanızın dünyaya açılan bir penceresi olur.

Web sitesi çağın medyası olan Internet üzerin de yer alan size ait bir iletişim panosudur. Bilindiği üzere Internet, Radyo ve Televizyon gibi bir medya sayılmakta ve etkinliği açısından diğerlerinden ön plana çıkmaktadır. Bir web sitesi sayesinde, Firmanızın tanıtımını ya da Kendiniz ile ilgili bilgilerin sunulmasını çok daha büyük kitlelere (tüm dünyaya) en ekonomik şekilde yapabilirsiniz. Web siteniz bir bakıma sizin vizyonunuz olacaktır. Sitenizi ziyaret edenler firmanız ya da ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacaklardır. Kurumsal kimliğinizi tamamlamış firmanız ile web siteniz bir bütün olup, daha büyük bir anlam taşıyacaktır.

E-Ticaret sistemleri, yapısı itibariyle komplike ve güvenlik ihtiyacı hat safhada olan profesyonel sistemler üzerinde çalışır. Sayfanızı sürekli yayında tutacak, potansiyel müşterileriniz olan web sayfanıza giren ziyaretçilerin görüntüleme, üyelik, satın alma, sipariş verme, ödeme gibi işlemlerini tam ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmelidir. Zira yapısal sorunlar nedeniyle oluşacak bir hatada telafisi olmayan sonuçlar doğabilir, müşterilerinizin bilgileri, hesaplarınız ve ürün veri tabanınız art niyetli kişiler tarafından kullanılabilir.

Arama Motoru Reklamları (SEM)

 • İnternet reklamcılığı türleri arasında en çok tercih edilen reklam türüdür. Bu reklamlar “sponsor bağlantı” olarak görüntülenen, arama motorlarında yapılan aramalar sonucunda görüntülenen reklamlardır.
 • Reklam verenin yapması gereken ise, reklam vereceği ürün, hizmet vb. için anahtar kelimeler tanımlamaktır. Arama motoru reklamlarının verimli bir şekilde amaca ulaşabilmesi için püf nokta; reklamı verilen konu ile bağlantılı olması ve hedef kitlenin reklamı verilen ürünü, hizmeti vb. ne şekilde ya da nasıl arayacağını tahmin etmektir.

İçerik Ağı Reklamları

 • Bu sistemde reklam veren ile birlikte bir de yayıncı bulunmaktadır. Reklam verenin vermiş olduğu reklamlar, yayıncının web sitesine gerekli kodların eklenmesi ile görüntülenmeye başlar. Bu reklamlarda, arama motoru reklamları gibi ücretlendirilmektedir. Fakat içerik ağı reklamları, arama motoru reklamlarının satışa dönüşü gibi bir aksiyon göstermemektedir. Dolayısıyla satış odağında her zaman beklenen maksimum verimi verememektedir.

Sosyal Medya Reklamları

 • Sosyal medya mecralarının, günden güne kullanıcı sayısının ve kullanım sıklığının artmasıyla birlikte en iyi daha doğrusu en verimli internet reklamcılığı türlerinden biri halini almıştır. Sosyal medya reklamlarının avantajlarından birisi; reklam verenin sosyal ağ odağında hedef kitlesini belirleyip sadece bu kitleye yönelik bir reklam çalışması sunabilmesidir.

Video reklamcılığı

 • Video reklamcılığı dendiğinde ilk akla gelen internet mecrası Youtube video barındırma sitesidir. Youtube bir video barındırma sitesi olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı video arama kısmı sayesinde Google arama motorundan sonra Dünyanın en büyük ikinci arama motoru olmaktadır. Bu iki platform da Google bünyesindedir. Bu yüzden Youtube üzerinden video reklamlarınızın yayınlamak ancak Google’ın reklamcılık programı olan AdWords hizmetinden yararlanarak olabilir.

Tanıtım Yazısı (İçerik) Reklamcılığı

 • İnternet kullanıcılarının gün içerisinde ziyaret ettiği web sayfalarının sahip olduğu içeriklerin bir kısmı aslında reklam içeriği olan tanıtım yazılarından oluşmaktadır. Etkili bir internet reklamcılığı türü olan içerik reklamları okuyucu tarafından fark edilmeyen viral (gizli reklam) bir reklam türüdür.
 • Tanıtım yazıları daha çok trafiği yüksek haber ve blog sayfalarına konmaktadır. Diğer internet reklamcılığı türlerinde olduğu gibi konum hedeflemesi ve demografik hedeflemeler gerçekleştirilebilmektedir.

İnternet Reklamcılığının Avantajları

  İnternet reklamcılığı reklam verenler için birçok avantaja sahiptir. İnternet reklamcılığının avantajlarından bazıları şunlardır;

 • Etkili bir kampanya yaptığınızda reklamlarınız daha fazla kişiye ki bu özellikle hedef kitlenizde bulunan daha fazla kişiye ulaşmaktadır.
 • Reklamını vermiş olduğunuz ürün ve/veya hizmetlerden daha fazla kişinin haberdar olmasını sağlamaktadır.
 • Geleneksel reklam yöntemlerine göre daha kısa bir sürede hedef kitlenize ulaşmanız mümkündür.
 • Reklamlarınızın görüntülenmeleri ve etkilerini, görebileceğiniz ve analiz edebileceğiniz bir ortam yaratmaktadır.
 • Ürün ve/veya hizmet tanıtımlarınızı yapmanız daha kolay ve ucuz hale gelecektir.
 • Ürün ve/veya hizmet satışlarınız artacaktır.
 • Daha az maliyetle daha etkili, interaktif ve uzun süreli reklamlar verebilmenizi sağlayacaktır.
 • Geleneksel reklam türleri ile ulaşamayacağınız kitlelere ulaşmanıza imkan sağlayacaktır.
 • İnternet reklamcılığı sayesinde gerçek/potansiyel müşteriler ve marka arasında bir iletişim ağı kurulabilecektir.
 • Yer ve zaman kısıtlaması olmadan her lokasyondan müşteriler ile iletişime geçilmesini ve satış yapılmasını sağlayacaktır.

Yeni Türk Ticaret Kanununa göre olması gereken web sitesinin özellikleri nedir?

 • Yeni Türk Ticaret Kanununda detaylı olarak bahsedilen web sitesi zorunluluğu şirketlerin ortaklarına ve diğer kurumlara karşı şeffaf olmasını amaçlıyor. Zorunlu web sitesi şirketin tüm resmi bilgilerinin yayınlanması gereken bir web sitesi.

Bu nedenle şu özellikler ön plana çıkıyor:

 • Web sitesi zorunluluğu tüm sermaye şirketleri için geçerli.
 • Zorunlu kanuni Web sitesi kolayca güncellenebilir olmalı.
 • Yeni Türk ticaret kanununda web sitesinde yayınlanmalı denen tüm bilgiler, raporlar (Toplantı duyuruları, kararları, bilançolar gibi) zorunlu web sayfası içinde bulunmalı.
 • Web sitesi zorunluluğu bilgiye ulaşılması için konuldu. Bu amaçla web sitesi yayını kesintisiz olmalı. Bu sebeple hizmet alınan firma ile bu konuda bir destek anlaşması yapılması hatta bu yükümlülükleri hizmet sağlayan firma ile paylaşılması zorunlu web sitesinin sürekli yayında olması için gerekli.
 • Web sitesi ortakların uzaktan (il dışı ya da ülke dışından ) toplantılara katılması ve oy vermesi gibi esaslar üzerine kurulu olmalı. Yani görüntülü konuşma ve elektronik imzaya dayalı sistemlerin zorunlu web sitesi içinde olması gerekiyor.
 • Web sitesi kanundaki değişiklikleri de öngörecek, değişiklik yapılmaya uygun olmalı.
 • Web sitesini sadece kanuni zorunluluk olarak kullanılamayacağı da düşünülmeli. Maliyet açısından web sitesi hem kanuni şartları hem de genel web sitesi oluşturma amaçlarını kapsamalı.

Web Sitesi Zorunluluğu Yasasına Göre site içeriğinde neler olmalı?

 • Şirketin kanunen yapması gereken ilanlar
 • Pay sahipleri ve ortakları açısından önem taşıyan açıklamalar
 • Yönetim kurulu toplantılarının yapılması ile ilgili gerekli belgelerin açıklanması
 • Bu kurullara ilişkin davetlerin yapılması, oy verme, şeffaflık ve kamuyu aydınlatma yönünden zorunlu ve yararlı görülen hizmet ve bilgilerin sunulması
 • Pay sahiplerinin veya ortakların aydınlatılmasının öngörüldüğü diğer konular Finansal Durum
 • Finansal tablolar, bunların dipnotları, yıllık rapor, yönetim kurulunun kurumsal yönetim ilkelerine ne oranda uyulduğuna ilişkin yıllık değerleme açıklaması
 • Denetçilerin raporları ve yetkili kurul ve bakanlıkların istedikleri pay sahiplerinin ve sermaye piyasasını ilgilendiren konulara ilişkin olarak şirketin bildirimleri

Hiç Web Sitesi Yaptırmayan ya da Yasaya Uygun Web Sitesi Yaptırmayan Sermaye Şirketleri Ne Olacak?

 • Tasarının yasalaştığı tarihten itibaren 3 ay içinde hiç web sitesi yaptırmayan ya da yasaya uygun web sitesi yaptırmayan; anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, limited şirket müdürleri ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirkette komandite ortaklar 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılacaklar.
 • Bunun yanında; web sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan; anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, limited şirket müdürleri ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirkette komandite ortaklardan failler (bu kişilerden söz konusu fiili işleyenler) üç aya kadar hapis ve yüz güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacaklardır.

14 Ocak 2011' de yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirketlere web sitesi zorunluluğu yasalaştı. Yeni Türk Ticaret Kanununa göre her şirket kanuna uygun web sitesi yaptırmak durumunda kalacak.

Yasaya uymayarak site yaptırmayan ya da eksik bilgiler içeren site yaptıranlara hapis ve para cezası uygulanacak.

 • Yasa ile birlikte tüm sermaye şirketleri web sitesi yapmak,
 • Yasada belirtilen şirket bilgilerinin güncel halini sitesine girmek,
 • Zorunlu olacak bilgileri sürekli güncel tutmak zorundadır. 2012 Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan yasaya uymayarak site yaptırmayan ya da eksik bilgiler içeren ve halkı yanıltmaya yönelik olan site yaptıranlara hapis ve para cezası uygulanacak. 2012 Temmuz ayı yasanın yürürlüğe gireceği tarih olup, önümüzdeki zaman zarfı ise şirketlere tanınan süredir.

Peki yeni yasa neden getirildi?

 • Günümüzde internet en güçlü, kolay ve hızlı iletişim mecrası olmayı başarmıştır. İnsanlar aradıkları hizmetleri, ürünleri internet üzerinden bulup, kapısına kadar gelmesini isteyebilmekte, izlediği ve tanımak istediği şirketleri internet üzerinden takip edebilmekte. İletişim ve haberleşmede bu denli etkili olan internet, sermaye şirketleri için çok önemli konumdadır çünkü sermaye şirketleri çok ortaklı, iletişime ihtiyaç duyan, şirket içi olayların ve kararların kamuoyunu ve piyasaları ilgilendirdiği ve etkilediği yapılardır. Yeni yasa, sermaye şirketlerinin ortaklarını ve kamuoyunu şirketteki gelişmeler hakkında daha etkin biçimde bilgilendirmeye zorlamaktadır.

Yeni yasanın istediği web sitesi nasıl olmalıdır?

 • Web siteniz olsun ya da olmasın yasa kriterlerini uyan bir site yapılması ya da var olan sitenin yasaya uygun hale getirilmesi gerekmektedir.
 • Yapılacak web sitesinin kolay kullanılır bir yönetici paneli olmalı ve bu sayede güncel bilgiler ve şirket içi durumlar hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.
 • Site sürekli erişime açık yani kesintisiz olmalıdır.
 • Teknik yazılım ve barındırma desteği fatura ve sözleşme dahilinde kurumsal bir firmadan alınmalıdır. Aksi halde sitenin kurallara uygun yapılmadığı kabul edilecektir.

Web siteniz sizin imajınızdır bu yüzden site yaptırırken sadece yasada belirtilenleri kapsayan sınırlı bir yapı değil, şirketin kurumsal tanıtımını da yapacak profesyonel bir site olarak da kullanılmalıdır.

Hangi şirketlere web sitesi yaptırmak zorunlu hale geliyor?

  Sanıldığının aksine, tüm şirketler değil, sadece sermaye şirketleri web sitesi yaptırmak zorundadırlar. Tasarıya göre sermaye şirketleri ise şunlardır:

 • Anonim Şirketler
 • Limited Şirketler
 • Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler


Dolayısıyla; anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler, tasarıya uygun biçimde hazırlanmış, web sitelerine sahip olmak zorundadırlar.

Kurumunuzu ileriye taşımaya hazır mısınız? Bizimle İletişime Geçin

iletişime geç
logo beyaz dikey